Stiller strenge miljøkrav til søkerne

Staten vil stiller strenge miljøkrav til oppdrettere. Det går fram av en ny høringsrunde om havbruksnæringen.

Nærings- og fiskeridepartementet har foreslått å etablere en ny tillatelsesordning for oppdrett, som skal peke ut en ny retning for miljøvennlig havbruk. Nå sendes ordningen på høring.

Fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen lanserte i slutten av august en ny havbruksordning med miljøvennlige tillatelser. Nå er den sendt ut til høring.

– Vi ønsker vekst i oppdrettsnæringen, men det må skje innenfor bærekraftige rammer. Med denne ordningen kan næringen ta i bruk nye områder og utvikle ny teknologi for å produsere mer sjømat, sier Ingebrigtsen.

Tillatelsene i den nye miljøteknologiordningen kommer i tillegg til veksten som blir tilbudt på ordinær måte gjennom det såkalte trafikklyssystemet.

Det første året kan det tildeles tillatelser på maksimalt 15.000 tonn biomasse (MTB). Hver enkelt søker kan maksimalt få tildelt 10 tillatelser, og det vil stilles strenge miljøkrav til søkerne, heter det i en pressemelding fra departementet.

Mer fra forfatteren

Relaterte saker

Annonse

Siste nytt

Laserkontroll avslørte fartssyndere: Ett førerkort forsvant

Det ble mange forenklede forelegg denne dagen.

Politiet beslagla bil på Hadseløya etter tips om ulovlig kjøring

Politiet rykket ut til Hadseløya onsdag kveld etter tips om ulovlig kjøring, og endte med å beslaglegge en bil og pågripe føreren.

Mann slått med glass på 17. mai i Svolvær

Ifølge politiloggen skal mannen ha blitt slått i hodet med et glass.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra LoVe24.no

Vi vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!